top of page

 

 

SİVAS GEZİ REHBERİ

 

Sivas Türkiye'nin coğrafi alan olarak Konya'dan sonra en büyük ikinci şehri, tam 28 bin km². Şehir merkezi, bütün ilçeleri, tarihi ve Kızılırmak, kenti doğa ve tarih zengini yapmaya yetiyor. Sivas'ta gezilecek yerler listemize biz bu yazımızda Gürün İlçesi ile başlayacağız, ilerleyen zamanlarda tarih ve diğer doğal zenginliklerini de ekleme imkanı bulacağız.

GÜRÜN GEZİ REHBERİ

Sivas'ın en güneyindeki ilçesi olan bu küçük ilçe 18 bin nüfusuyla Tohma Havzasında bulunmaktadır. Doğusunda Malatya'ya bağlı Darende ve Kuluncak, güneyinde Kahramanmaraş'a bağlı Elbistan ve Afşin, batısında Kayseri'ye bağlı Pınarbaşı ve Sarız, kuzeyinde ise Kangal ilçesi bulunmaktadır. Suçatı beldesinde Gökpınar ve Sazcağız sularını da alarak, Malatya sınırında Kangal Tohması ile birleştikten sonra Fırat nehrine karışan Tohma Çayı ve Ceyhan nehrine karışan Akdere (Hurman) Çay'ı ilçenin en önemli akarsularıdır. Gezilecek bölgeleri de bu çay ve çay üzerindeki göllerdir.

Şuğul Vadisi, Gökpınar Gölü ve 4.000 yıllık Hitit evleri Gürün denilince akla gelen ve gezilecek en güzel yerleridir. Özellikle Gökpınar Gölü Türkiye'nin en güzel yerleri arasındadır.

Devamı İçin Tıklayınız...

Sivas elbette ki benim önerdiğim göller, vadiler ve mağaralardan daha fazlası. Sivas’ta gezip görebileceğiniz o kadar çok müze, ören yeri ve tarihi yapı var ki Enuygun.comdaki Sivas için gezilecek yerleri derlediği yazı iyi bir rehber olabilir.

20200714_152230.jpg
bottom of page