GÜRÜN GEZİ REHBERİ

Sivas'ın en güneyindeki ilçesi olan bu küçük ilçe 18 bin nüfusuyla Tohma Havzasında bulunmaktadır. Doğusunda Malatya'ya bağlı Darende ve Kuluncak, güneyinde Kahramanmaraş'a bağlı Elbistan ve Afşin, batısında Kayseri'ye bağlı Pınarbaşı ve Sarız, kuzeyinde ise Kangal ilçesi bulunmaktadır. Suçatı beldesinde Gökpınar ve Sazcağız sularını da alarak, Malatya sınırında Kangal Tohması ile birleştikten sonra Fırat nehrine karışan Tohma Çayı ve Ceyhan nehrine karışan Akdere (Hurman) Çay'ı ilçenin en önemli akarsularıdır. Gezilecek bölgeleri de bu çay ve çay üzerindeki göllerdir.

Şuğul Vadisi, Gökpınar Gölü ve 4.000 yıllık Hitit evleri Gürün denilince akla gelen ve gezilecek en güzel yerleridir. Özellikle Gökpınar Gölü Türkiye'nin en güzel yerleri arasındadır.

GÖKPINAR GÖLÜ

Gökpınar Gölü tabii güzelliği bakımından ülkemizin en güzel yerlerinden biridir. İlçe merkezine sadece 10 kilometre uzaklıktadır. Suyu tatlı, berrak ve temizdir. Öyle ki bazı kısımların derinliği 17-20 metreyi bulduğu halde dibi 1 metreymiş gibi çok rahat bir şekilde gözlemlenebiliyor, Gölün rengi gerçek olamayacak kadar mavi ve turkuazdır, yer yer yosunlardan dolayı ise yeşil ve kkoyu yeşil görünüyor. Adını da zaten mavi renkten yani gök renginden alıyor. 

Gökpınar Gölü'nün alanı aslında çok büyük değil sadece 3.000 m² ancak etkileyici dip güzelliği ile doğal bir akvaryumu andırıyor Suyu çok tatlıdır ve soğuk, aynı zamanda dipten kaynayan su gözlerini de görmek mümkün, hatta gölün bir tarafından bu sudan eğilip içebilirsiniz de... 

Göl rakım olarak 1400 rakımda bulunuyor, kaynağının da hemen dibinde olduğunu düşündüğünüzde suyun sıcaklığı düşük olduğunu tahmin etmek de zor değil, su yaz kış 11 derece, bu da ancak özel kıyafetlerle yüzebileceğiniz anlamına geliyor, zaten gölde yüzmek izne bağlı, yani suyu şöyle bir deneyeyim diyemiyorsunuz. ancak suya girmeyi çok mu istediniz, göl sularının aktığı ve nehir oluşturduğu yerde, yani 200 metre uzaklıkta bu suyu deneyimleyebilirsiniz. Bu arada kışın gittiğinizde kar örtüsü altında suyun sıcaklığının çevreden fazla olduğunu da söylemek mümkün, bir kaplıcayı andırıyor tabi 11 dereceyi sıcak sayıyorsanız...

Göl çevresinde mesire alanı bulunmakta, mesire alanındaki pergülelerin 2020 yılı için 25 TL ücreti var. Aynı zamanda restaurant, market ve hediyelik eşya dükkanı da mevcut yine hemen yanındaki tesiste canlı alabalık da alınabilir. Gölde deniz bisikleti gibi bir garabet mevcut, bu yüzden özellikle haftasonları gölü boş görmek mümkün değil bu yüzden, 20 civarındaki bisiklette sıra bile oluyor, üstelik sadece 5 dk kadar sürecek bir turun ücreti de 25 TL. Bu kadar para basan bir işletme olunca kimse görselliği de düşünmüyor elbette. Göl yakınındaki bir tesiste 4 odalı bir otel de bulunuyor. Yakın zamanda ise doğrudan göl çanağında 15 bungalow projesi tartışılıyor, bunun ise göle ve çevresine zarar vereceği kesin.

Gölde dönem dönem temizlik yapılsa da mevcut haliyle dahi bir kirlenme mevcut, özellikle mesire alanı gölgesinde Tohma Çayına dökülen ve içme suyu olarak kullanılan su da bile her türlü plastik atık ve çöp görmek mümkün.

Mail Listeme Katıl