top of page

 

 

ANKARA GEZİ REHBERİ

 

Ankara Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti olması ve coğrafi alan olarak yayıldığı alan ile şehir merkezi, bütün ilçeleri, kenti doğa ve tarih zengini yapmaya yetiyor. Ankara' gezilecek yerler listemizi sürekli güncel tutmaya devam edeceğiz, ilerleyen zamanlarda tarih ve diğer doğal zenginliklerini de ekleme imkanı bulacağız.

Şu an için sayfamızda, Ayaş, Beypazarı ve Nallıhan Gezi sayfaları bulunmakta.

NALLIHAN GEZİ REHBERİ

Ankara merkezine 160 km uzaklıkta, ipek yolu üzerinde kuş cenneti ile cennetten bir köşeyi içinde bulunduran küçük ve sevimli bir ilçe.

Aslında Nallıhan da diğerleri gibi kent merkezi ile değil kuş cenneti ile daha bilindik bir yer olma özelliği taşıyor ancak yine de kent merkezini gezmeden ayrılmayın diye düşünüyorum.

Devamı İçin Tıklayınız...

nallıhan_kuş_cenneti.jpg

 

BEYPAZARI GEZİ REHBERİ

Hititlerden bu yana, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılara ev sahipliği yapan Beypazarı, tarihi ipek yolu üzerinde bulunuyor, eski Osmanlı evlerinin bulunduğu sokaklarıyla, tarihiyle, doğasıyla Beypazarı'nda gezilecek yerleri derlemeye çalıştık.

Öncelkle ulaşıma değinelim, dediğimiz gibi burası Ankara merkezine 100 km uzaklıkta ancak yol son derece güzel, Ankara üzerinden gidenler yol üzerinde Ayaş'ı da gezilecek yerler listesine ekleyebilirler, bunun için Ayaş gezilecek yerler sayfasına gözatabilirsiniz.

Devamı İçin Tıklayınız...

20200910_151435.jpg

AYAŞ GEZİ REHBERİ

Ayaş Ankara'nın kuzeybatısında, Ankara merkezine ortalama 60 km uzaklıkta bulunan, tarihi çok eskilere, Hititlere kadar dayanan, muhtemelen Bizans döneminde İstanbul-Ankara yolu üzerinde bulunan eski piskoposluk merkezlerinden Mnizos olarak bilinen küçük, sakin ve güzel bir ilçedir.olmakla birlikte Ayaş'ı tek başına hidilmesi için uzak bir yer olsa da, Ankara'dan Beypazarı'na giderken yol üzerinde olması nedeniyle, mutlaka gezilmesi gereken bir yer olarak görüyorum. 

Devamı İçin Tıklayınız...

ayaş.hpg.jpg
bottom of page