top of page

ANTALYA'DA GEZİLECEK YERLER

ASPENDOS GEZİ REHBERİ

Antik tiyatrosu ile özdeşlen ve neredeyse sadece tiyatrosu ziyaret edilen ancak antik kenti unutulan antik kent Aspendos, diğer adıyla Belkıs Pamphylia bölgesinde, Akdeniz’e dökülen antik Eurymedon (Köprüçay) nehri kenarında, kayalık bir tepenin üzerinde ve etrafındaki düzlükte kurulmuş bir kenttir. Tiyatrosu antik kentin önüne geçmiştir çünkü tiyatro sadece Anadolu’nun değil tüm Akdeniz dünyasının en iyi korunan Roma Dönemi tiyatrosu sayılmaktadır.

Devamı için tıklayınız

aspendos_antik_kenti_h533_9a93f.jpg

PERGE GEZİ REHBERİ

"Tüm kavimlerin ülkesi" anlamına gelen Pamphylia, Antalya ile Adana arasındaki bölgedir ve bu bölgenin başkenti Perge’nin tarihi MÖ. 4000-3000’li yıllara kadar dayanmaktadır. İlk yerleşim hemen arkadaki platoda iken zamanla plato önündeki ovaya doğru kaymıştır.

Devamı için tıklayınız

en_gosterisli_antik_kent_perge_h535_e7b4

KURŞUNLU GEZİ REHBERİ

Antalya'da gezilmesi gereken yerler listesinde ilk 10'da yer alanve doğa harikası olan Kurşunlu Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi aslında tek bir şelale değil arka arkaya sıralanmış 6 şelaledir, çevre köylerin kümbet şelalesi dediği şelalelerin en yükseği 13.7 m diğerlerinin yükseklikleri de 1,5 - 2 metre arasında değişmektedir.

Devamı için tıklayınız

kursunlu-selalesi_e3591.jpg
bottom of page